XTZ
XTZ-150K-12
Farm tractor · 180 hp
XTZXTZ-150K-12
The XTZ XTZ-150K-12 is a farm tractor. It features a YaMZ 740.2-180 engine, and articulated power steering. It weighs 17,650 lbs (8,006 kg).
Engine
| Engine | YaMZ 740.2-180 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 640.7 ci (10.5 L) |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 241.3 in (612 cm) |
|---|---|
| Width | 94.7 in (240 cm) |
| Height Cab | 125.8 in (319 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 66.1 in (167 cm) |
| Rear Tread | 66.1 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 17,650 lbs (8,006 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1R24 |
Fuel
| Capacity | 83.2 gal (314.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard, air-conditioning available |
|---|