XTZ
XTZ-150K-09-25
Farm tractor · 180 hp
XTZXTZ-150K-09-25
The XTZ XTZ-150K-09-25 is a farm tractor. It features a YaMZ 236 engine, and articulated power steering. It weighs 18,520 lbs (8,400 kg).
Engine
| Engine | YaMZ 236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled V-6 |
| Displacement | 680.4 ci (11.2 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 241.3 in (612 cm) |
|---|---|
| Width | 96.9 in (246 cm) |
| Height Cab | 125 in (317 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 66.1 in (167 cm) |
| Rear Tread | 66.1 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 18,520 lbs (8,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1R24 |
Fuel
| Capacity | 113.6 gal (430 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|