XTZ
T-012D
Farm tractor · 12 hp
XTZT-012D
The XTZ T-012D is a farm tractor. It features a Perkins 103-06 engine, and two-post available steering. It weighs 1,636 lbs (742 kg).
Engine
| Engine | Perkins 103-06 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 37.65 ci (0.6 L) |
| Bore | 2.52 in (64 mm) |
| Stroke | 2.52 in (64 mm) |
| Power Gross | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Power Rated | 12.5 hp (9.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
Transmission
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 75.2 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 37.8 in (96 cm) |
| Height | 53 in (134 cm) |
| Wheelbase | 41.3 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Rear Tread | 27.6 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,636 lbs (742 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.50-16.00 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|