XTZ
XTZ-21041
Farm tractor · 160 hp
XTZXTZ-21041
The XTZ XTZ-21041 is a farm tractor. It features a Deutz BF6M1013FC engine, and power steering. It weighs 19,400 lbs (8,799 kg).
Engine
| Engine | Deutz BF6M1013FC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 435 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power Rated | 160 hp (119.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 40 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 40-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Front Type | 750/1000 |
Dimensions
| Length | 202.8 in (515 cm) |
|---|---|
| Width | 98.4 in (249 cm) |
| Height | 133.9 in (340 cm) |
| Wheelbase | 113.8 in (289 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
Weight
| Weight | 19,400 lbs (8,799 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 97.7 gal (369.8 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|