XTZ
XTZ-18040
Farm tractor · 242 hp
XTZXTZ-18040
The XTZ XTZ-18040 is a farm tractor. It features a YaMZ 740.2-180 engine, and power steering. It weighs 19,400 lbs (8,799 kg).
Engine
| Engine | YaMZ 740.2-180 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Displacement | 640.7 ci (10.5 L) |
| Power Gross | 242 hp (180.5 kW) |
| Power Rated | 242 hp (180.5 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 196.5 in (499 cm) |
|---|---|
| Width | 98.4 in (249 cm) |
| Height | 132.9 in (337 cm) |
| Wheelbase | 115.6 in (293 cm) |
| Ground Clearance | 16.5 in (41 cm) |
| Front Tread | 80.7 in (204 cm) |
| Rear Tread | 72.2 in (183 cm) |
Weight
| Weight | 19,400 lbs (8,799 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 620/70R42 |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|