XTZ
XTZ-17022
Farm tractor · 180 hp
XTZXTZ-17022
The XTZ XTZ-17022 is a farm tractor. It features a Deutz BF6M1013E engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Deutz BF6M1013E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 435 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 255.9 in (649 cm) |
|---|---|
| Width | 96.9 in (246 cm) |
| Height | 132.3 in (336 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 73.2 in (185 cm) |
| Rear Tread | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 19,180 lbs (8,700 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1R26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1R26 |
Fuel
| Capacity | 113.6 gal (430 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard, air-conditioning available |
|---|