XTZ
XTZ-5020
Farm tractor · 50 hp
XTZXTZ-5020
The XTZ XTZ-5020 is a farm tractor. It features a VMTZ D-144 engine. It weighs 6,570 lbs (2,980 kg).
Engine
| Engine | VMTZ D-144 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 253.9 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VMTZ |
Transmission
| Gears | 20 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 144.1 in (366 cm) |
|---|---|
| Width | 83.7 in (212 cm) |
| Height | 104.1 in (264 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 55.1 in (139 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,570 lbs (2,980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R28 |
Fuel
| Capacity | 25.1 gal (95 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard, heater available |
|---|