XTZ
T-150-05-09-25
Farm tractor · 180 hp
XTZT-150-05-09-25
The XTZ T-150-05-09-25 is a farm tractor. It features a YaMZ 236 engine. It weighs 18,190 lbs (8,250 kg).
Engine
| Engine | YaMZ 236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled V-6 |
| Displacement | 680.4 ci (11.2 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 196.9 in (500 cm) |
|---|---|
| Width | 77.2 in (196 cm) |
| Height Cab | 112.8 in (286 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 18,190 lbs (8,250 kg) |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|