XTZ
XTZ-6021
Farm tractor · 60 hp
XTZXTZ-6021
The XTZ XTZ-6021 is a farm tractor. It features a 4DTA engine. It weighs 6,570 lbs (2,980 kg).
Engine
| Engine | 4DTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
Transmission
| Gears | 20 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 144.1 in (366 cm) |
|---|---|
| Width | 83.7 in (212 cm) |
| Height | 104.1 in (264 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 55.1 in (139 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,570 lbs (2,980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4R28 |
Fuel
| Capacity | 25.1 gal (95 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard, heater available |
|---|