New Holland
1215
Farm tractor · 1996–1998 · 16 hp
New Holland1215
The New Holland 1215 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Shibaura S723 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura S723 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 53.6 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Net | 14 hp (10.4 kW) |
| Power PTO | 13 hp (9.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic, 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.9 gpm (14.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,474 lbs (668 kg) |
Dimensions
| Length | 106.3 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height Rops | 80.3 in (203 cm) |
| Wheelbase | 55.3 in (140 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Shipping | 1,360 lbs (616 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8x16 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Ford 756B Backhoe |
|---|