New Holland
1720
Farm tractor · 1996–2000 · 27 hp
New Holland1720
The New Holland 1720 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Shibaura N843 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N843 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 27.7 hp (20.7 kW) |
| Power Net | 26.5 hp (19.8 kW) |
| Power PTO | 23.5 hp (17.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 5.9 qts (5.6 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed gear, 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
| Total Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
| System Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
Dimensions
| Length | 121.2 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 55.2 in (140 cm) |
| Height Rops | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 46 in (116 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Shipping | 2,690 lbs (1,220 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757B Backhoe |