New Holland
1220
Farm tractor · 1996–1999 · 17 hp
New Holland1220
The New Holland 1220 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Shibaura S753 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura S753 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 58.2 ci (1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.83 in (72 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Net | 16 hp (11.9 kW) |
| Power PTO | 14.5 hp (10.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,406 lbs (637 kg) |
Dimensions
| Length | 106.3 in (270 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height Rops | 80.1 in (203 cm) |
| Wheelbase | 55.3 in (140 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Shipping | 1,429 lbs (648 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
48" mid-mount mower deck60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Ford 756B Backhoe |
|---|