New Holland
3010
Farm tractor · 1996–2003 · 55 hp
New Holland3010
The New Holland 3010 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2003. It features a New Holland engine, and two-post steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | New Holland |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.8 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.7 qts (7.3 L) |
| Coolant Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 650-2800 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 34 qts (32.2 L) |
| Available Options | 8-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 8.6 gpm (32.6 lpm) |
| Pressure | 2,750 psi (189.6 bar) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 126 in (320 cm) |
|---|---|
| Width | 79.1 in (200 cm) |
| Height Rops | 92.45 in (234 cm) |
| Wheelbase | 79.1 in (200 cm) |
Weight
| Weight | 4,956 lbs |
|---|---|
| Operating | 5,705 lbs (2,587 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 9.5-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 15.8 gal (59.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|---|
| Pressure | 1,450 psi (100 bar) |