New Holland
1320
Farm tractor · 1996–1998 · 20 hp
New Holland1320
The New Holland 1320 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a 20 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
gear
| Power PTO | 17 hp (12.7 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
|---|
primary
| Engine | Shibaura J823 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 77.3 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.22 in (82 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Net | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.4 gpm (24.2 lpm) |
| Total Flow | 9.2 gpm (34.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
| System Capacity | 6.9 gal (26.1 L) |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Width | 58.7 in (149 cm) |
| Height Rops | 82.3 in (209 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 9.8 in (24 cm) |
| Front Tread | 39.3 in (99 cm) |
| Rear Tread | 39.3 in (99 cm) |
Weight
| Shipping | 2,101 lbs (953 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757B Backhoe |