New Holland
1630
Farm tractor · 1997–1999 · 27 hp
New Holland1630
The New Holland 1630 is a farm tractor manufactured from 1997 to 1999. It features a Shibaura engine, and two-post fixed steering. The transmission is a sliding gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 27.3 hp (20.4 kW) |
| Power Net | 26 hp (19.4 kW) |
| Power PTO | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed sliding gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 12.2 gpm (46.2 lpm) |
| Steering Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | continuous live 540 |
|---|---|
| Mid Type | live (hydro) 2000 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,921 lbs (871 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 115.3 in (292 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 87.8 in (223 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
| Ground Clearance | 15.1 in (38 cm) |
| Front Tread | 43.4 in (110 cm) |
| Rear Tread | 42.8 in (108 cm) |
Weight
| Shipping | 2,588 lbs (1,173 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.50-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland 757C Backhoe |
|---|