New Holland
4330V
Farm tractor · 1997–2000 · 70 hp
New Holland4330V
The New Holland 4330V is a farm tractor manufactured from 1997 to 2000. It features a Iveco 8045.06 engine, and two-post mid-mount steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iveco 8045.06 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 220 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Rated | 70 hp (52.2 kW) |
| Power PTO | 62 hp (46.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.4 qts (11.7 L) |
| Coolant Capacity | 14.3 qts (13.5 L) |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges with synchronized mechanical shuttle. |
| Clutch | 279mm dry disc |
| Oil Capacity | 45.1 qts (42.7 L) |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 8.1 gpm (30.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,321 lbs (1,960 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 134.1 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 47.1 in (119 cm) |
| Height | 52.2 in (132 cm) |
| Height Rops | 83.5 in (212 cm) |
| Wheelbase | 80.1 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 4,122 lbs (1,869 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount |
|---|---|
| Pressure | 1,450 psi (100 bar) |
Cab
| Cab | optional |
|---|