New Holland
1925
Farm tractor · 1997–1999 · 34 hp
New Holland1925
The New Holland 1925 is a farm tractor manufactured from 1997 to 1999. It features a Shibaura engine, and two-post fixed steering. The transmission is a sliding gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 34 hp (25.4 kW) |
| Power PTO | 27.3 hp (20.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed sliding gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.1 gpm (23.1 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
| Steering Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (hydro) |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,635 lbs (741 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 106.2 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 87.8 in (223 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 15.1 in (38 cm) |
| Front Tread | 43.4 in (110 cm) |
| Rear Tread | 42.8 in (108 cm) |
Weight
| Weight | 2,402 lbs (1,089 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,402 lbs (1,089 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland 757C Backhoe |
|---|