New Holland
1715
Farm tractor · 1996–1997 · 27 hp
New Holland1715
The New Holland 1715 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1997. It features a Shibaura engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 27.3 hp (20.4 kW) |
| Power Net | 26 hp (19.4 kW) |
| Power PTO | 23 hp (17.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.1 gpm (23.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.9 gpm (11 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,924 lbs (872 kg) |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Width | 51.3 in (130 cm) |
| Height Rops | 84.4 in (214 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
| Front Tread | 42.4 in (107 cm) |
| Rear Tread | 41.1 in (104 cm) |
Weight
| Shipping | 2,116 lbs (959 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24 |
Fuel
| Capacity | 7 gal (26.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Ford 757B Backhoe |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.