New Holland
3030
Farm tractor · 1994–2004 · 52 hp
New Holland3030
The New Holland 3030 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2004. It features a 52 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 52 hp (38.8 kW) |
| Power Rated | 52 hp (38.8 kW) |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | ["8-speed", "16-speed"] |
Weight
| Weight | 3,847 lbs (1,744 kg) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|