New Holland
1620
Farm tractor · 1996–1997 · 27 hp
New Holland1620
The New Holland 1620 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1997. It features a Shibaura engine, and two-post steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 27.3 hp (20.4 kW) |
| Power Net | 26 hp (19.4 kW) |
| Power PTO | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
| Total Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Steering Flow | 2.9 gpm (11 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,934 lbs (877 kg) |
| Hitch Control | draft control optional |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Width | 48.4 in (122 cm) |
| Height Rops | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
| Front Tread | 42.4 in (107 cm) |
| Rear Tread | 41.1 in (104 cm) |
Weight
| Shipping | 2,352 lbs (1,066 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757B Backhoe |