New Holland
2120
Farm tractor · 1996–2000 · 42 hp
New Holland2120
The New Holland 2120 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Shibaura T854 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura T854 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 138.4 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 42.6 hp (31.8 kW) |
| Power Net | 40 hp (29.8 kW) |
| Power PTO | 34.5 hp (25.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed gear, 12-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.3 gpm (35.2 lpm) |
| Total Flow | 12.1 gpm (45.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,574 lbs (1,167 kg) |
| Hitch Control | draft control |
Dimensions
| Length | 137.2 in (348 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height Rops | 93.3 in (236 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 48.8 in (123 cm) |
Weight
| Shipping | 3,858 lbs (1,749 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |
Fuel
| Capacity | 11.1 gal (42 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional FOPS canopy |
|---|
Attachments
BladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Ford 758B Backhoe |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.