New Holland
3830
Farm tractor · 1992–1999 · 55 hp
New Holland3830
The New Holland 3830 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1999. It features a Iveco engine, and two-post mid-mount steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iveco |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 45 hp (33.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.7 qts (7.3 L) |
| Coolant Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges with synchronized mechanical shuttle. |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Oil Capacity | 45.1 qts (42.7 L) |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11 gpm (41.6 lpm) |
| Pressure | 2,740 psi (188.9 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 8.1 gpm (30.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,321 lbs (1,960 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 129.5 in (328 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
| Height Rops | 80.6 in (204 cm) |
| Wheelbase | 75.5 in (191 cm) |
Weight
| Weight | 4,035 lbs (1,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount |
|---|---|
| Pressure | 1,015 psi (70 bar) |
Cab
| Cab | optional |
|---|