New Holland
1520
Farm tractor · 1996–1998 · 23 hp
New Holland1520
The New Holland 1520 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a 23 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
gear
| Power PTO | 19.5 hp (14.5 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 18.5 hp (13.8 kW) |
|---|
primary
| Engine | Shibaura J843 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Net | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 23.25 qts (22 L) |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.4 gpm (24.2 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 9.2 gpm (34.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
| System Capacity | 5.8 gal (22 L) |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Width | 48.4 in (122 cm) |
| Height Rops | 84.3 in (214 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 44.1 in (112 cm) |
Weight
| Shipping | 2,278 lbs (1,033 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 757B Backhoe |