New Holland
3930
Farm tractor · 1990–2002 · 50 hp
New Holland3930
The New Holland 3930 is a farm tractor manufactured from 1990 to 2002. It features a Ford 3.3L engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford 3.3L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 16.3 |
| Power PTO | 52.54 hp (39.2 kW) |
| Power Drawbar | 38.18 hp (28.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed gear, 8-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 3.6 gpm (13.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,080 lbs (1,397 kg) |
| Hitch Control | position control with top link draft sensing |
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 69.5 in (176 cm) |
| Height Cab | 96 in (243 cm) |
| Height Rops | 91.3 in (231 cm) |
| Wheelbase | 84.1 in (213 cm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (34 cm) |
Weight
| Operating | 5,446 lbs (2,470 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 17.3 gal (65.5 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 25.3 gal (95.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|