New Holland
1920
Farm tractor · 1996–2000 · 33 hp
New Holland1920
The New Holland 1920 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Shibaura N844 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N844 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 19 |
| Power Gross | 33.3 hp (24.8 kW) |
| Power Net | 32 hp (23.9 kW) |
| Power PTO | 28.5 hp (21.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 5.9 qts (5.6 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | 12-speed gear |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed gear, 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.8 gpm (29.5 lpm) |
| Total Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
| System Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
Dimensions
| Length | 126.4 in (321 cm) |
|---|---|
| Width | 58.5 in (148 cm) |
| Height Rops | 90 in (228 cm) |
| Wheelbase | 69.9 in (177 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 43.1 in (109 cm) |
| Rear Tread | 45.7 in (116 cm) |
Weight
| Shipping | 2,849 lbs (1,292 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.8 gal (37.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Ford 758B Backhoe |