New Holland
4635
Farm tractor · 1996–1999 · 60 hp
New Holland4635
The New Holland 4635 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Iveco 8035.05 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Iveco 8035.05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 178.9 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14 gpm (53 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Weight
| Weight | 7,584 lbs (3,440 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-36 |
Fuel
| Capacity | 29 gal (109.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|