New Holland
5010
Farm tractor · 70 hp
New Holland5010
The New Holland 5010 is a farm tractor. It features a 70 hp engine, and two-post steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 219.7 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Rated | 70 hp (52.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.3 qts (11.6 L) |
| Coolant Capacity | 12.4 qts (11.7 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 650-2800 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 34 qts (32.2 L) |
| Available Options | 8-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 8.6 gpm (32.6 lpm) |
| Pressure | 2,750 psi (189.6 bar) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
| System Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 85 in (215 cm) |
| Height Rops | 93.54 in (237 cm) |
| Wheelbase | 85 in (215 cm) |
Weight
| Weight | 6,035 lbs (2,737 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 15.8 gal (59.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|---|
| Pressure | 1,450 psi (100 bar) |