New Holland
545D
Farm tractor · 1998–2000 · 67 hp
New Holland545D
The New Holland 545D is a farm tractor manufactured from 1998 to 2000. It features a 67 hp engine, and two-post steering. The transmission is a power shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 192 ci (3.1 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.2 in (107 mm) |
| Power Gross | 67 hp (50 kW) |
| Power Net | 63 hp (47 kW) |
| Power PTO | 51 hp (38 kW) |
| Air Cleaner | dual dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier I |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed power shuttle, 4-speed torque converter, 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,080 lbs (1,397 kg) |
| Hitch Control | position control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Front Tread | 58 in (147 cm) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | four-post FOPS or Cab available |
|---|