New Holland
5610
Farm tractor · 1982–1993 · 68 hp
New Holland5610
The New Holland 5610 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1993. It features a Ford engine, and two-post fixed steering. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 256 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.2 in (107 mm) |
| Compression Ratio | 16.3 |
| Power Gross | 72 hp (53.7 kW) |
| Power Net | 68.5 hp (51.1 kW) |
| Power Rated | 68.5 hp (51.1 kW) |
| Power PTO | 62.57 hp (46.7 kW) |
| Power Drawbar | 53.43 hp (39.8 kW) |
| Torque Peak | 192 lb-ft (260.4 Nm) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 305mm dry disc |
| Available Options | 8-speed, 8-speed synchromesh, 16-speed partial power shift, 16-speed synchromesh partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 1 |
| Steering Flow | 3.6 gpm (13.6 lpm) |
| System Capacity | 15 gal (56.8 L) |
Dimensions
| Length | 145 in (368 cm) |
|---|---|
| Width | 68.6 in (174 cm) |
| Height Cab | 106.6 in (270 cm) |
| Height Rops | 95.9 in (243 cm) |
| Wheelbase | 88.8 in (225 cm) |
| Ground Clearance | 18.4 in (46 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 5,695 lbs (2,583 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,300 lbs (2,857 kg) |
| Ballasted | 9,700 lbs (4,399 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24, 12.4-24, 13.6-24, 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30, 18.4-30, 16.9-34, 18.4-34, 15.5-38, 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|