New Holland
5610S
Farm tractor · 1994–2003 · 75 hp
New Holland5610S
The New Holland 5610S is a farm tractor manufactured from 1994 to 2003. It features a Ford engine, and two- or four-post steering. It weighs 5,659 lbs (2,566 kg).
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Power PTO | 66 hp (49.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Coolant Capacity | 13.75 qts (13 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear |
|---|
Hydraulics
| Type | gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 9.7 gpm (36.7 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,040 lbs (1,832 kg) |
| Hitch Control | position control with top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 145.2 in (368 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 95.9 in (243 cm) |
| Wheelbase | 87.5 in (222 cm) |
| Ground Clearance | 18.4 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 5,659 lbs (2,566 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 21.5 gal (81.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two- or four-post |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.