New Holland
5635
Farm tractor · 1996–1999 · 75 hp
New Holland5635
The New Holland 5635 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Iveco 8045.05 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Iveco 8045.05 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 238 ci (3.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Power PTO | 66 hp (49.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.4 qts (11.7 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Synchro |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges, plus reverse. Gear shifts are synchronized. |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed partiallly synchronized with sync shuttle, 24-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 14.5 gpm (54.9 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,722 lbs (2,595 kg) |
| Hitch Control | mechanical, lower link |
Dimensions
| Width | 72.6 in (184 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 97.5 in (247 cm) |
| Height Rops | 105.5 in (267 cm) |
| Wheelbase | 91.1 in (231 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 6,393 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 29 gal (109.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|