New Holland
5640
Farm tractor · 1996–1998 · 78 hp
New Holland5640
The New Holland 5640 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Ford Genesis engine, and two-post foldable steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 78.7 hp (58.7 kW) |
| Power Net | 75 hp (55.9 kW) |
| Power PTO | 66.26 hp (49.4 kW) |
| Power Drawbar | 59.99 hp (44.7 kW) |
| Torque Peak | 289 lb-ft (391.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.1 qts (11.5 L) |
| Coolant Capacity | 15.3 qts (14.5 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 725-2375 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Tractor must be stopped and clutch used to shift gears or range. The eight-speed transmission was only used on the 5640S. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 69.6 qts (65.9 L) |
| Available Options | 8-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | open center (S/SL), closed center load sensing (SLE) |
|---|---|
| Pump Flow | 21 gpm (79.5 lpm) |
| Valves | 4 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,564 lbs (2,977 kg) |
| Hitch Control | position control and top-link draft sensing, electronic lower-link sensing optional on 5640 SLE |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height Cab | 107 in (271 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
Weight
| Operating | 8,070 lbs (3,660 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 9,768 lbs (4,430 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 52.7 gal (199.5 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 46.9 gal (177.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|---|
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
Cab
| Cab | optional with air-conditioning (SL/SLE) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.