New Holland
655E
Farm tractor · 1996–1999 · 90 hp
New Holland655E
The New Holland 655E is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a New Holland BSD 450 engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | New Holland BSD 450 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 304.3 ci (5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 90 hp (67.1 kW) |
| Power Net | 89 hp (66.4 kW) |
| Torque Peak | 248 lb-ft (336.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 25.2 qts (23.8 L) |
| Manufacturer | New Holland |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 38 gpm (143.8 lpm) |
| Pressure | 2,850 psi (196.5 bar) |
| System Capacity | 36.2 gal (137 L) |
Dimensions
| Length | 283 in (718 cm) |
|---|---|
| Width | 89 in (226 cm) |
| Height Rops | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
| Front Tread | 74 in (187 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
cab
| Weight | 16,005 lbs (7,259 kg) |
|---|
rops
| Weight | 14,241 lbs (6,459 kg) |
|---|
primary
| Weight | 14,241 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 19.5Lx24 |
| Front Industrial | 12-16.5, 14-17.5, 10.5/80-18 |
| Rear Industrial | 16.9x28 |
Fuel
| Capacity | 28 gal (106 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 186 in (472 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |