New Holland
6640
Farm tractor · 1996–1998 · 90 hp
New Holland6640
The New Holland 6640 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Ford Genesis engine, and two-post foldable steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 304 ci (5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 90.7 hp (67.6 kW) |
| Power Net | 85 hp (63.4 kW) |
| Power PTO | 77.13 hp (57.5 kW) |
| Power Drawbar | 67.18 hp (50.1 kW) |
| Torque Peak | 337 lb-ft (457 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.1 qts (11.5 L) |
| Coolant Capacity | 15.3 qts (14.5 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 725-2375 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4), plus reverse, in two ranges (L/H). Optional creeper provided a third range. Tractor must be stopped and clutch used to shift gears or range. The eight-speed transmission was only used on the 6640S. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 69.6 qts (65.9 L) |
| Available Options | 8-speed constant mesh, 16-speed two-speed power shift, 12-speed synchronized, 16-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center (S/SL); closed center load sensing (SLE) |
|---|---|
| Pump Flow | 21 gpm (79.5 lpm) |
| Valves | 4 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,564 lbs (2,977 kg) |
| Hitch Control | Position control and top-link draft sensing. Electronic lower-link sensing optional on 6640 SLE. |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height Cab | 107 in (271 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
Weight
| Operating | 8,135 lbs (3,690 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,368 lbs (4,702 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 52.7 gal (199.5 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 46.9 gal (177.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|---|
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
Cab
| Cab | optional with air-conditioning (SL/SLE) |
|---|