New Holland
675E
Farm tractor · 1996–1999 · 100 hp
New Holland675E
The New Holland 675E is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a 100 hp engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
|---|---|
| Power Net | 98 hp (73.1 kW) |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed power shuttle, 4-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 38 gpm (143.8 lpm) |
| Pressure | 2,850 psi (196.5 bar) |
| System Capacity | 36.2 gal (137 L) |
Dimensions
| Length | 283 in (718 cm) |
|---|---|
| Width | 89 in (226 cm) |
| Height Rops | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 19 in (48 cm) |
| Front Tread | 74 in (187 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Weight | 14,341 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11L-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 19.5Lx24 |
| Front Industrial | 12-16.5, 14-17.5, 10.5/80-18 |
| Rear Industrial | 19.5Lx24, 16.9x28 |
Fuel
| Capacity | 28 gal (106 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 186 in (472 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |