New Holland
6810S
Farm tractor · 1994–2003 · 95 hp
New Holland6810S
The New Holland 6810S is a farm tractor manufactured from 1994 to 2003. It features a 95 hp engine.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 304 ci (5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Power PTO | 83 hp (61.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Ford |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,686 lbs (2,579 kg) |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Land Pride RCFM3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCR2596 - 3 PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCF3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCF3096 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCR2510 - 3 PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.