New Holland
7740
Farm tractor · 1996–1997 · 100 hp
New Holland7740
The New Holland 7740 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1997. It features a Ford Genesis engine, and two-post foldable steering.
Engine
| Engine | Ford Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 304 ci (5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 100.3 hp (74.8 kW) |
| Power Net | 95 hp (70.8 kW) |
| Power PTO | 86.96 hp (64.8 kW) |
| Power Drawbar | 76.93 hp (57.4 kW) |
| Torque Peak | 413 lb-ft (560 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.1 qts (11.5 L) |
| Coolant Capacity | 16.9 qts (16 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 725-2275 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Available Options | 8-speed constant mesh, 16-speed two-speed power shift, 12-speed synchronized, 16-speed four-speed power shift |
|---|
Hydraulics
| Type | open center (S/SL), closed center load sensing (SLE) |
|---|---|
| Pump Flow | 17.4 gpm (65.9 lpm) |
| Valves | 1 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,210 lbs (2,816 kg) |
| Hitch Control | Position control and top-link draft sensing. Electronic lower-link sensing optional on 7740 SLE. |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height Cab | 107 in (271 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
Weight
| Operating | 8,680 lbs (3,937 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 11,460 lbs (5,198 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 52.7 gal (199.5 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 46.9 gal (177.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|---|
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
Cab
| Cab | optional with air-conditioning (SL/SLE) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.