New Holland
7810S
Farm tractor · 1994–2003 · 100 hp
New Holland7810S
The New Holland 7810S is a farm tractor manufactured from 1994 to 2003. It features a 100 hp engine, and two-post steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Power PTO | 90 hp (67.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Coolant Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 9.7 gpm (36.7 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,040 lbs (1,832 kg) |
Dimensions
| Length | 163.4 in (415 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 95.9 in (243 cm) |
| Wheelbase | 99.1 in (251 cm) |
| Ground Clearance | 17.8 in (45 cm) |
Weight
| Weight | 8,361 lbs (3,792 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 21.5 gal (81.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|