New Holland
7840
Farm tractor · 1996–1998 · 100 hp
New Holland7840
The New Holland 7840 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Ford Genesis engine, and two-post foldable steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 90.4 hp (67.4 kW) |
| Power Drawbar | 75.2 hp (56.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22.1 qts (20.9 L) |
| Coolant Capacity | 21.1 qts (20 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 725-2275 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Transmission Model | EconoShift |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | The eight-speed transmission was only used on the 7840S. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 69.6 qts (65.9 L) |
| Available Options | 8-speed constant mesh, 16-speed two-speed power shift, 12-speed synchronized, 16-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center (S/SL) / closed center load sensing (SLE) |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Valves | 4 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,710 lbs (3,950 kg) |
| Hitch Control | Position control and top-link draft sensing. Electronic lower-link sensing optional on 7840 SLE. |
Dimensions
| Length | 176 in (447 cm) |
|---|---|
| Width | 83 in (210 cm) |
| Height Cab | 110 in (279 cm) |
| Wheelbase | 103 in (261 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |
Fuel
| Capacity | 57.5 gal (217.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|---|
| Pressure | 2,100 psi (144.8 bar) |
Cab
| Cab | Comfort Command Cab optional with air-conditioning (SL/SLE) |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.