New Holland
8010
Farm tractor · 1994–2003 · 106 hp
New Holland8010
The New Holland 8010 is a farm tractor manufactured from 1994 to 2003. It features a 106 hp engine, and ROPS steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power PTO | 96 hp (71.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Ford |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed unsynchronized gear, 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | closed |
|---|---|
| Pump Flow | 17.4 gpm (65.9 lpm) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 27.9x9-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-24 |
Fuel
| Capacity | 29.5 gal (111.7 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|