New Holland
8260
Farm tractor · 1996–1999 · 111 hp
New Holland8260
The New Holland 8260 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a New Holland Genesis engine, and two-post steering. The transmission is a partially synchronized type with 23 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | New Holland Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 107 hp (79.8 kW) |
| Power Drawbar | 88 hp (65.6 kW) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 24.8 qts (23.5 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 700-2420 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Command |
| Gears | 23 forward and 12 reverse |
| Clutch | wet disc |
| Oil Capacity | 76.8 qts (72.7 L) |
| Available Options | 23-speed partially synchronized, 17-speed partial power shift, 18-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
| Pressure | 2,755 psi (190 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 15.6 gpm (59 lpm) |
| System Capacity | 23.7 gal (89.7 L) |
Dimensions
| Length | 182 in (462 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height Cab | 111.5 in (283 cm) |
| Height Rops | 114.5 in (290 cm) |
| Wheelbase | 107.2 in (272 cm) |
| Front Tread | 61.1 in (155 cm) |
| Rear Tread | 59.8 in (151 cm) |
Weight
| Shipping | 12,606 lbs (5,718 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 85 gal (321.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|---|
| Pressure | 2,465 psi (170 bar) |
Cab
| Cab | optional |
|---|