New Holland
8560
Farm tractor · 1996–1999 · 144 hp
New Holland8560
The New Holland 8560 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a New Holland Genesis engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partial power shift type with 17 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | New Holland Genesis |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 143 hp (106.6 kW) |
| Power Drawbar | 120 hp (89.5 kW) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20.8 qts (19.7 L) |
| Coolant Capacity | 27.5 qts (26 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,300 RPM |
| Idle | 700-2530 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Range Command |
| Gears | 17 forward and 6 reverse |
| Clutch | wet disc |
| Shift Mechanism | push-button gear shifting on the move |
| Oil Capacity | 105.6 qts (99.9 L) |
| Available Options | 17-speed partial power shift, 18-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
| Pressure | 2,755 psi (190 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 16.4 gpm (62.1 lpm) |
| System Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
Hitch
| Rear Type | II/III |
|---|---|
| Rear Lift | 12,000 lbs (5,443 kg) |
Dimensions
| Length | 182 in (462 cm) |
|---|---|
| Width | 84 in (213 cm) |
| Height Cab | 111.5 in (283 cm) |
| Wheelbase | 107.2 in (272 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 13,596 lbs (6,167 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 85 gal (321.7 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|---|
| Pressure | 2,465 psi (170 bar) |
Cab
| Cab | standard |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.