New Holland
8670
Farm tractor · 1993–2000 · 170 hp
New Holland8670
The New Holland 8670 is a farm tractor manufactured from 1993 to 2000. It features a 170 hp engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 9 reverse.
Engine
| Power Gross | 170 hp (126.8 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 167.6 hp (125 kW) |
| Power Drawbar | 132.1 hp (98.5 kW) |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 9 reverse |
| Available Options | 16-speed full power shift, 32-speed creeper |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,750 psi (189.6 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 31 gpm (117.3 lpm) |
| System Capacity | 30.9 gal (117 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 950 |
| Battery Count | 2 |
| Charging Amps | 130 |
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 10,000 lbs (4,536 kg) |
Dimensions
| Length | 196.7 in (499 cm) |
|---|---|
| Width | 96.7 in (245 cm) |
| Height Cab | 121.3 in (308 cm) |
| Wheelbase | 118.3 in (300 cm) |
| Front Tread | 62 in (157 cm) |
| Rear Tread | 60.3 in (153 cm) |
Weight
| Weight | 15,800 lbs (7,167 kg) |
|---|---|
| Operating | 18,200 lbs (8,255 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14L-16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R42 |
Fuel
| Capacity | 110 gal (416.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|