New Holland
8870
Farm tractor · 1993–2000 · 210 hp
New Holland8870
The New Holland 8870 is a farm tractor manufactured from 1993 to 2000. It features a Ford engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 210 hp (156.6 kW) |
| Power Rated | 210 hp (156.6 kW) |
| Power PTO | 200.6 hp (149.6 kW) |
| Power Drawbar | 166.3 hp (124 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Coolant Capacity | 26.4 qts (25 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,100 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 9 reverse |
| Available Options | 16-speed full power shift, 32-speed creeper |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,750 psi (189.6 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 31 gpm (117.3 lpm) |
| System Capacity | 36.9 gal (139.7 L) |
Dimensions
| Length | 196.7 in (499 cm) |
|---|---|
| Width | 96.7 in (245 cm) |
| Height Cab | 121.3 in (308 cm) |
| Wheelbase | 118.3 in (300 cm) |
| Front Tread | 62 in (157 cm) |
| Rear Tread | 60.3 in (153 cm) |
Weight
| Operating | 19,000 lbs (8,618 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14L-16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R42 |
Fuel
| Capacity | 110 gal (416.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|