New Holland
8870A
Farm tractor · 2001–2003 · 200 hp
New Holland8870A
The New Holland 8870A is a farm tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a New Holland engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | New Holland |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 456 ci (7.5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power PTO | 180 hp (134.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 22.5 qts (21.3 L) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 9 reverse |
| Available Options | 16-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 31 gpm (117.3 lpm) |
| Pressure | 3,000 psi (206.8 bar) |
| System Capacity | 37 gal (140 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|---|
| Rear Lift | 14,811 lbs (6,718 kg) |
| Hitch Control | electronic draft sensing |
Dimensions
| Length | 212 in (538 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 122 in (309 cm) |
| Wheelbase | 122.6 in (311 cm) |
| Ground Clearance | 18.6 in (47 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 19,590 lbs (8,886 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 110 gal (416.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|