New Holland
9184
Farm tractor · 2000–2001 · 240 hp
New Holland9184
The New Holland 9184 is a farm tractor manufactured from 2000 to 2001. It features a Cummins C8.3 engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins C8.3 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 505 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 240 hp (179 kW) |
| Power PTO | 233.6 hp (174.2 kW) |
| Power Drawbar | 200.6 hp (149.6 kW) |
| Torque Peak | 825 lb-ft (1,118.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22.9 qts (21.7 L) |
| Coolant Capacity | 55 qts (52.1 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 950-2500 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges, plus reverse range. Gears may be shifted on the move, using the clutch. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift range. |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 45 gpm (170.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| System Capacity | 20 gal (75.7 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN/III |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
| Drawbar Hitch Type | Cat. 4 |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 144.6 in (367 cm) |
| Height | 144.1 in (366 cm) |
| Height Cab | 134.5 in (341 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 17,122 lbs (7,766 kg) |
|---|---|
| Operating | 24,970 lbs (11,326 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 230 gal (870.6 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|