New Holland
9282
Farm tractor · 1996–1999 · 260 hp
New Holland9282
The New Holland 9282 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Cummins C8.3 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins C8.3 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 505 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Compression Ratio | 16.7 |
| Power Gross | 260 hp (193.9 kW) |
| Power Rated | 260 hp (193.9 kW) |
| Power PTO | 233.6 hp (174.2 kW) |
| Power Drawbar | 200.6 hp (149.6 kW) |
| Torque Peak | 825 lb-ft (1,118.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22.8 qts (21.6 L) |
| Coolant Capacity | 58 qts (54.9 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 900-2500 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
| Oil Change Interval Hours | 250 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadra-Sync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four speeds (1-4) in three ranges (L/M/H) plus reverse range. Speed changes are synchronized using the clutch. Tractor must be stopped to shift ranges. Depressing the clutch fully activates a transmission brake, it is recommended to depress it two-thirds when shifting gears. |
| Clutch | 11-inch hydraulic wet disc |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 45 gpm (170.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN/3 |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 150.4 in (382 cm) |
| Height Cab | 136.9 in (347 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 17,122 lbs (7,766 kg) |
|---|---|
| Operating | 24,805 lbs (11,251 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R38 |
Fuel
| Capacity | 245 gal (927.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.