New Holland
9384
Farm tractor · 2000–2001 · 270 hp
New Holland9384
The New Holland 9384 is a farm tractor manufactured from 2000 to 2001. It features a Cummins M11 engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins M11 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 660 ci (10.8 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.79 in (147 mm) |
| Compression Ratio | 16.1 |
| Power Gross | 270 hp (201.3 kW) |
| Torque Peak | 1,050 lb-ft (1,423.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 38.8 qts (36.7 L) |
| Coolant Capacity | 61.3 qts (58 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 850-2460 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadrasync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges, plus reverse range. Gears may be shifted on the move, using the clutch. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift range. |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | ["12-speed partially synchronized", "12-speed full power shift"] |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 45 gpm (170.3 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| System Capacity | 20 gal (75.7 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN/III |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
| Drawbar Hitch Type | Cat. 4 |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 144.6 in (367 cm) |
| Height Cab | 134.5 in (341 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 18,844 lbs (8,547 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 230 gal (870.6 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|