New Holland
9480
Farm tractor · 1994–1995 · 300 hp
New Holland9480
The New Holland 9480 is a farm tractor manufactured from 1994 to 1995. It features a Cummins NTA855-A engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins NTA855-A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 300 hp (223.7 kW) |
| Power Rated | 300 hp (223.7 kW) |
| Power PTO | 264 hp (196.9 kW) |
| Torque Peak | 1,035 lb-ft (1,403.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 39.1 qts (37 L) |
| Coolant Capacity | 63.7 qts (60.3 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 875-2100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadra-Sync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Oil Capacity | 50.7 qts (48 L) |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| System Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN |
|---|---|
| Rear Lift | 12,753 lbs (5,784 kg) |
| Hitch Control | electronic position control |
Dimensions
| Length | 265.7 in (674 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 134.9 in (342 cm) |
| Wheelbase | 133.1 in (338 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Shipping | 24,165 lbs (10,961 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 245 gal (927.3 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.