New Holland
9680
Farm tractor · 1994–1995 · 350 hp
New Holland9680
The New Holland 9680 is a farm tractor manufactured from 1994 to 1995. It features a Cummins NTA855-A engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins NTA855-A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 350 hp (261 kW) |
| Power Rated | 350 hp (261 kW) |
| Power PTO | 308 hp (229.7 kW) |
| Torque Peak | 1,164 lb-ft (1,578.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 39.1 qts (37 L) |
| Coolant Capacity | 63.7 qts (60.3 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 875-2100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadra-Sync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Oil Capacity | 50.7 qts (48 L) |
| Available Options | ["12-speed partially synchronized", "12-speed full power shift"] |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| System Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN |
|---|---|
| Rear Lift | 13,036 lbs (5,913 kg) |
| Hitch Control | electronic position control |
Dimensions
| Length | 265.7 in (674 cm) |
|---|---|
| Height | 144.5 in (367 cm) |
| Height Cab | 134.9 in (342 cm) |
| Wheelbase | 133.1 in (338 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Shipping | 25,198 lbs (11,429 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 245 gal (927.3 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|